کمک «ربات‌های آفسایدگیر» به قضاوت بازی‌ های جام جهانی ۲۰۲۲

کمک «ربات‌های آفسایدگیر» به قضاوت بازی‌ های جام جهانی ۲۰۲۲

گزارش اخبار جام جهانی : با صدور مجوز از سوی فیفا، سطح جدیدی از فناوری برای افزایش دقت داوری بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ به کار گرفته خواهد شد. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

بحث استفاده از ربات‌‌ها برای کمک به قضاوت بازی‌های جام جهانی 2022 قطر که از چندی پیش از سوی فدراسیون جهانی فوتبال در دست بررسی قرار گرفته بود، ظاهراً اکنون به تأیید نهاد حاکم بر فوتبال جهان قرار گرفته است.
جیانی اینفانتینو رئیس فیفا که بر لزوم افزایش سطح کیفی قضاوت بازی‌های فوتبال در جام جهانی تأکید داشت، به «نیمه ماشینی» شدن سیستم داوری در مهمترین تورنمنت فوتبال چراغ سبز نشان داده است. در این سیستم ربات‌ها تنها در نقش دستیار به داور وسط و کمک‌های او برای تشخیص آفساید کمک خواهند کرد و تصمیم‌گیری نهایی برعهده داور و کمک‌های او خواهد بود.

طرح آزمایشی استفاده از ربات‌های آفساید‌گیر که در آن 10 دوربین موقعیت نواحی مختلف بدن هر بازیکن دریافت کننده توپ را بررسی می‌کنند، در جام جهانی باشگاه‌های سال گذشته و جام کشورهای عربی به میزبانی قطر به کار گرفته شد و بازخوردهای مثبت استفاده از این طرح که فایده آن اعلام سریعتر آفساید‌ها نسبت به سیستم فعلی با استفاده VAR (کمک داور ویدئویی) است، سبب شده که آنها به ورود داوران رباتی به جام جهانی 2022 مجوز دهند. البته تأیید رسمی استفاده از این فناوری قرار است در جلسه روز دوشنبه هفته آینده هیئت رئیسه اتحادیه بین‌المللی فوتبال به عنوان نهاد قانونگذار فوتبال جهان (IFAB) صورت بگیرد.

جام جهانی 2022 قطر پیش از این با معرفی سه داور زن برای قضاوت بازی‌ها، به تورنمنت بدعت‌گذار در حوزه قضاوت تبدیل شده بود و اکنون با ورود داوران رباتی یک مورد دیگر به مواردی که این تورنمنت پیشگام آن خواهد بود، اضافه می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا