انگلیس می‌تواند سه تیم مدعی در جام جهانی داشته باشد

انگلیس می‌تواند سه تیم مدعی در جام جهانی داشته باشد

گزارش اخبار جام جهانی : علیرضا جهانبخش در مصاحبه با سایت فیفا در خصوص جام جهانی قطر صحبت کرد و از امیدواری به صعود از مرحله گروهی گفت. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

فدراسیون جهانی فوتبال در آخرین گزارش خود به مصاحبه با جهانبخش پرداخت و از او در خصوص شرایط تیم ملی، حضور دوباره در جام جهانی و اولین خاطره او از صعود ایران به این رقابت پرسید.

فیفا نوشت: در حالی که هزاران ایرانی در سراسر کشور به خیابان‌ها ریختند تا پیروزی معروف بر آمریکا در جام جهانی فرانسه 1998 را جشن بگیرند، علیرضا جهانبخش چهار ساله کاملاً از معنای جام جهانی فوتبال آگاه نبود. با این حال، بیست و چهار سال بعد، در حالی که او آماده می شود تا تیم ملی را در موقعیتی مشابه رهبری کند، خاطرات آن شادی جمعی هنوز با او زنده است.

کاپیتان تیم ملی کشورمان گفت: اولین خاطره من در جام جهانی در واقع صعود دیوانه کننده ما با شکست استرالیا به جام جهانی 98 فرانسه بود. جام جهانی که من به اندازه کافی بزرگ شده بودم تا بتوانم تمام جزئیات فوتبال را درک کنم، جام جهانی 2002 بود و از آن زمان بود که شروع به دوست داشتن رونالدو کردم. رونالدو نازاریو ملقب به «فنومنو» اولین الگوی بزرگ فوتبالی من بود. تماشای او را به خصوص در سال 2002 را بسیار زیاد دوست داشتم.

فیفا نوشت: از تماشای رونالدو در تلویزیون، زندگی حرفه‌ای جهانبخشِ جوان درست قبل از تولد 20 سالگی‌اش تغییر زیادی کرد. این مهاجم که در آن زمان برای نوجوانان داماش گیلان بازی می‌کرد، آینده‌اش با بازی برای تیم ملی زیر 19 ساله‌های ایران تحت تاثیر قرار گرفت و خوش شانس بود که توسط یک استعدادیاب هلندی به نام «کارلوس آلبرز» که در آن زمان برای تیم نایمنخن هلند کار می کرد، بازی‌اش دیده شد تا او در سال 2013 به این تیم هلندی بپیوندد.

فدراسیون جهانی فوتبال در خصوص کاپیتان تیم ملی کشورمان نوشت: نایمخن اولین قدم او برای شکوفایی در هلند بود. خیلی زود آنجا به خانه دوم جهانبخش تبدیل شد و این بازیکن توانست در ادامه به تیم‌هایی چون آلکمار و فاینورد منتقل شود. او به اولین بازیکن آسیایی لقب گرفت که عنوان بهترین گلزن در یک لیگ معتبر اروپایی را با 21 گل بدست می‌آورد.

فیفا نوشت: جهانبخش ماه‌ها پس از رسیدن به لیگ هلند توسط کارلوس کی‌روش به تیم ملی ایران دعوت شد. علیرضا اولین بازی خود را در کنار سردار آزمون، مهاجم وقت روبین کازان، انجام داد. در حالی که مهدی طارمی چند ماه پیش از او به تیم ملی دعوت شده بود. این سه نفر در ادامه خط حمله تیم ملی را تشکیل دادند و در 183 بازی ملی، 80 گل به ثمر رساندند.

جهانبخش در مصاحبه با فیفا پلاس گفت: ما سه نفر حدود شش یا هفت سال است که با هم بازی می‌کنیم. ما بازیکنان خوب زیادی در خط حمله داشته‌ایم، اما عمدتا ما سه نفر در کنار هم بوده‌ایم و خدا را شکر می‌گویم که تا اینجای کار توانستیم عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاریم.

فیفا نوشت: آزمون و طارمی مسیر جهانبخش را دنبال کردند و به ترتیب جوایز بهترین گلزنان روسیه و پرتغال را به دست آوردند. جهانبخش معتقد است، این افتخار به دلیل حس وظیفه‌شناسی آنها نسبت به بازیکنان جوان‌تر است.

جهانبخش ادامه داد: ما تمام تلاش خود را در اروپا به کار می‌گیریم تا دیگر بازیکنان ایرانی نسل جدید بتوانند به اروپا برسند، زیرا می‌دانیم که این درخشش برای کشورمان و تیم ملی چقدر مهم است. این مسئولیتی است که ما داریم و آن را بر دوش خود احساس می‌کنیم.زمانی که من فوتبال را شروع کردم، هرگز فکر نمی‌کردم در جام جهانی بازی کنم، چه برسد به اینکه سه بار در این رقابت مهم حضور به هم رسانم. با این حال امیدوارم تنها من نباشم که 3 بار در جام جهانی حضور پیدا می‌کند و بازیکنان دیگر نیز بتوانند این رقابت را بیشتر از من تجربه کنند.

وی ادامه داد: احسان حاج صفی و کریم انصاری فرد در سال‌های 2014 و 2018 نیز در کنار من بودند. همیشه یکی از بزرگترین آرزوهای من این بود که بتوانم پیراهن تیم ملی را بر تن کنم. این چیزی نبود که انتظارش را داشتم ولی چیز بود که با تلاش حداکثری بدست آمد.

جهانبخش گفت: نمایندگی کشورت در جام جهانی موضوع بسیار بزرگی است. اینکه دو بار آن تجربه کردم و می‌خواهم سومین بار آن را تجربه کنم، یک دستاورد بزرگ برای من است. ممنونم از خانواده‌ام، دوستانم و همه کسانی که از من حمایت کردند.

وی ادامه داد: هیجان جام جهانی تغییر نخواهد کرد و مهم نیست که چقدر آن را تجربه می‌کنید. همیشه هیجانش یکسان است. مشتاقانه منتظر جام جهانی هستم، همانطور که در 19 سالگی در سال 2014 این حس را تجربه کردم. من مشتاقانه منتظر آن هستم و امیدوارم بتوانم کشورم را به بهترین شکل ممکن نمایندگی و ملتم را سربلند کنم.

فیفا نوشت: مسیر افتخارآفرینی ایران از استادیوم بین‌المللی خلیفه آغاز می‌شود. جایی که جهانبخش قرار است در مقابل بسیاری از نام‌هایی که در سه سال حضورش در انگلیس با آنها روبه‌رو بود صف آرایی کند. این بازیکن دوران سختی در لیگ برتر داشت و نتوانست خیلی گلزنی کند. یکی از گل‌های مهم او ضربه برگردان در ژانویه 2020 مقابل چلسی بود که به گل ماه نیز بدل شد.

جهانبخش گفت: من در طول مدت حضورم در آنجا مقابل بسیاری از این تیم‌های انگلیسی بازی کردم. انگلیس یکی از مدعیان قهرمانی در جام جهانی است بازیکنان باکیفیت زیادی دارد. به قدری این تیم بازیکن دارد که می‌تواند 3 تیم به جام جهانی بفرستد. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم و این مهمترین چیز است. در مورد آمریکا و ولز نیز همین وضعیت وجود دارد. آنها بازیکنان خوب زیادی دارند که می‌آیند تا بهترین عملکرد خود را در جام جهانی به ثبت رسانند.

وی ادامه داد: در جام جهانی گذشته ما بسیار نزدیک به صعود بودیم. پرتغال و اسپانیا با 5 امتیاز به مرحله بعدی رفتند در حالی که ما 4 امتیازی بودیم. هیچ کس از ما انتظار نداشت که آنقدر خوب بازی کنیم اما ما به عنوان یک تیم متحد بودیم. فکر می‌کنم در هر سه بازی کاملاً خوب کار کردیم و بدشانس بودیم که از چنین گروه سختی به دور بعدی راه پیدا نکردیم.

جهانبخش گفت: ما اکنون همان انگیزه و اشتیاق را برای صعود داریم و می‌خواهیم برای این مهم سخت تلاش کنیم. ما می‌دانیم که میلیون‌ها ایرانی در خانه و در سراسر جهان مشتاق دیدن نمایش ما هستند و ما می‌خواهیم باعث افتخار آنها شویم. نمی‌شود پیش‌بینی کرد. در گروه سختی قرار داریم، اما سخت تلاش می کنیم تا به دستاوردهای بزرگ در قطر برسیم.

کاپیتان تیم ملی کشورمان اظهار داشت: ما یکی از بهترین نسل های خود را داریم و بازیکنانی در تیم ملی حضور دارند که مدت زمان زیادی در کنار هم بازی می‌کنند. هدف ما حضور در هر جام جهانی است، اما باید هدف خود را تغییر دهیم تا فقط به صعود به مرحله گروهی بسنده نکنیم. ما سه بار متوالی موفق شدیم به جام جهانی برسیم اما اکنون هدف ما صعود به دور بعد است.

جهانبخش گفت: بازی برای کشورمان در جام جهانی بسیار اتفاق بزرگی است، اما در این بازی ما به چیزی فراتر از آن فکر نمی‌کنیم.معتقدم بزرگترین تفاوت آمریکا در مقایسه با سال 1998 در نسل است. اکنون ما یکی از بهترین نسل های تاریخ فوتبال ایران را داریم و برای آمریکا هم همین است، آنها بازیکنان باکیفیتی زیادی دارند که به صورت انفرادی در لیگ های برتر اروپایی بازی می‌کنند و عملکرد خوبی دارند. به همین دلیل من فکر می کنم سطح تیم ملی آمریکا در حال حاضر با 24 سال پیش بسیار متفاوت است، و ما هم همینطور. ما هرگز به مرحله یک شانزدهم نرسیدیم، بنابراین این بزرگترین هدف ماست، اما در یکی از سخت‌ترین گروه ها با انگلیس، آمریکا و ولز قرار داریم. اگر بخواهم آرزوی خود را بگویم، این است که ابتدا بهترین نمایش را به ثبت رسانیم و سپس به دور دوم راه پیدا کنیم. این چیزی است که در ذهن ماست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا