جهانبخش در گفت‌ و گو با سایت فیفا: می‌خواهیم از گروه صعود کنیم رونالدو اولین الگویم بود

 جهانبخش در گفت‌ و گو با سایت فیفا: می‌خواهیم از گروه صعود کنیم رونالدو اولین الگویم بود

گزارش اخبار جام جهانی : در حالی که هزاران ایرانی در سراسر کشور به خیابان‌ها ریختند تا پیروزی معروف مقابل آمریکا در جام جهانی 1998 فرانسه را جشن بگیرند، علیرضا جهانبخش چهار ساله هنوز به طور کامل از معنای جام جهانی فوتبال آگاه نبود؛ با این حال، بیست و چهار سال بعد، در حالی که او آماده می شود تا تیم ملی ایران را در موقعیتی مشابه رهبری کند، خاطرات آن شادی جمعی هنوز با او همراه است. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

علیرضا جهانبخش در گفت‌وگو با «فیفا پلاس» که متعلق به سایت فدراسیون جهانی فوتبال یا همان فیفا است، درباره موضوعات مختلف صحبت کرد.

علیرضا جهانبخش، درباره خاطرات خود از ادوار گذشته جام جهانی فوتبال اظهار داشت: اولین خاطره‌ام، صعود دیوانه‌کننده به جام جهانی ۱۹۹۸ مقابل استرالیا بود. دوره‌ای که به اندازه کافی می‌توانستم جزئیاتش را درک کنم، جام جهانی ۲۰۰۲ بود که به رونالدو (برزیلی) علاقه‌مند شدم. «Fenomeno» (لقب رونالدو به معنی پدیده) اولین الگوی فوتبالی من بود و از تماشای او لذت می‌بردم؛ به‌ویژه در جام جهانی ۲۰۰۲.

او در مورد درخشش خودش، مهدی طارمی و سردار آزمون در خط حمله تیم ملی ایران گفت: هر سه ما شش یا هفت سال کنار هم بازی کرده‌ایم. بازیکنان بسیار خوبی در خط حمله داریم. در اروپا تمام تلاش خود را می‌کنیم تا کار سایر بازیکنان ایرانی نسل جدید را برای آمدن به اروپا آسان کنیم، چون می‌دانیم این موضوع چقدر برای ایران و تیم ملی مهم است. این مسئولیت را روی شانه‌های خود حس می‌کنیم.

کاپیتان تیم ملی ایران با اشاره به اینکه سومین دوره حضورش در جام جهانی را تجربه خواهد کرد، گفت: زمانی که به فوتبال علاقه‌مند شدم، هرگز فکر نمی‌کردم در جام جهانی بازی کنم؛ چه برسد به اینکه سه دوره در این رقابت ها حضور داشته باشم. فقط من نیستم که برای سومین بار در جام جهانی بازی می‌کنم، احسان حاج‌صفی و کریم انصاری‌فرد هم در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ با من بوده‌اند. انتظار این را نداشتم، اما برای آن سخت تلاش کردم. این یکی از بزرگترین رویاهایی بود که هرگاه پیراهن تیم ملی را می‌پوشیدم، داشتم.

جهانبخش با بیان اینکه می‌تواند باعث غرور ایران شود، خاطرنشان کرد: داشتن دو تجربه جام جهانی و حضور در سومین دوره، دستاورد بسیار بزرگی برای من، خانواده‌ام، دوستانم و همه کسانی محسوب می‌شود که از من حمایت کرده‌اند. اشتیاق جام جهانی هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند و مهم نیست چند بار آن را تجربه کرده‌اید. هنوز همان احساس و اشتیاق ۱۹ سالگی (در جام جهانی ۲۰۱۴) را دارم.

علیرضا جهانبخش با اشاره به دورانی که با پیراهن برایتون به میدان می‌رفت، اظهار داشت: زمانی که در انگلیس حضور داشتم، مقابل بسیاری از بازیکنان تیم ملی انگلیس بازی کرده‌ام؛ بازیکن باکیفیت زیادی در آنجا وجود داشت. انگلیس به راحتی می‌تواند سه تیم مختلف در جام جهانی داشته باشد و سه تا چهار بازیکن سطح جهانی در هر پست دارد. آنها مدعی قهرمانی جام جهانی هستند. آمریکا و ولز نیز بازیکنان خوب زیادی دارند که برای ارائه بهترین عملکرد خود به قطر می‌آیند.

کایپتان تیم ملی ایران درباره عملکرد ایران در جام جهانی 2018 روسیه گفت: در روسیه به صعود بسیار نزدیک بودیم. پرتغال و اسپانیا با پنج امتیاز صعود کردند و ما این فرصت را با چهار امتیاز از دست دادیم. کسی انتظار چنین عملکردی از ما نداشت. تیم ملی ایران متحد بود و در هر سه مسابقه عملکرد خوبی داشت. با این حال بدشانس بودیم که از چنین گروه سختی صعود نکردیم.

جهانبخش با بیان اینکه میلیون‌ها ایرانی به شاگردان اسکوچیچ چشم امید دارند، گفت: ما همان جاه‌طلبی ۲۰۱۸ را داریم تا برای مردم ایران سخت تلاش کنیم و به اهداف بزرگی برسیم. یکی از بهترین نسل‌های خودمان را در اختیار داریم و بازیکنان ما مدت زیادی است که کنار هم بازی می‌کنند. هدف ما این است که در هر دوره جام جهانی حضور داشته باشیم، اما باید هدف خودمان را تغییر بدهیم و به صعود به این مسابقات راضی نباشیم.

علیرضا در مورد تکرار دیدار تاریخی با آمریکا در روز ۸ آذر ۱۴۰۱ بیان کرد: بازی کردن در جام جهانی اتفاقی بزرگ است، اما در این مسابقه به چیزی فراتر از آن فکر نمی‌کنیم. نسل‌ها بزرگترین تفاوت این مسابقه را با دیدار سال ۱۹۹۸ رقم می‌زنند. اکنون یکی از بهترین نسل‌های تاریخ فوتبال ایران را داریم و آمریکا همین شرایط را دارد. آنها بازیکنان باکیفیتی در اختیار دارند که در لیگ‌های سطح بالای اروپایی هستند و عملکرد خوبی دارند. فکر می‌کنم آمریکا با تیم ۲۴ سال قبل سطح بسیار متفاوتی دارد؛ ما هم همینطور.

ملی‌پوش باتجربه فوتبال ایران درباره ذهنیت سایر ملی‌پوشان اظهار داشت: در یکی از سخت‌ترین گروه‌های جام قرار داریم. سه بار متوالی به جام جهانی رسیده‌ایم، اما هیچ‌گاه به یک هشتم نهایی صعود نکرده‌ایم و حالا صعود به مرحله حذفی هدف ماست. اولین رویای من در این مسابقات، سخت تلاش کردن و سپس راهیابی به مرحله دوم است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا