ابوالفضلی: لیست داوران اعلام شده از سوی فیفا برای جام جهانی قطعی نیست

ابوالفضلی: لیست داوران اعلام شده از سوی فیفا برای جام جهانی قطعی نیست

گزارش اخبار جام جهانی : کمک‌ داور کاندیدا شده برای حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از قطعی نبودن اسامی داوران برای قضاوت در جام‌جهانی قطر خبر داد. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

محمدرضا ابوالفضلی در گفت‌وگو با برنامه «داورانه» شبکه رادیویی ورزش در خصوص اشتباهات داوری اظهار داشت: با توجه به گستردگی رسانه‌ای، این اواخر به محض اتمام یک مسابقه در فضای مجازی و تلفن‌های همراه شاهد تمام صحنه‌ها و اتفاقات بازی هستیم. به صورت خودکار بازی‌هایی که در آن حضور دارم‌ را ضبط می‌کنم. بعد از اتمام مسابقه 90 دقیقه بازی را تماشا می‌کنم تا حرکاتی که حتی خوب بوده را تقویت و اگر جایی اشتباه کردم را اصلاح کنم.

وی ادامه داد: برخی مواقع اشتباهات به صورت ناخودآگاه پیش می‌آید. زمانی اصلا نمی‌توان به عنوان یک انسان و همانند یک کامپیوتر، دیدی که دوربین‌های تلویزیونی از جهات مختلف دارند را شاهد بود. ما داوران مسابقات را از یک جهت دیده و در کسری از ثانیه باید با داور اصلی ارتباط گرفته و من به عنوان یک کمک داور پرچم بزنم. گاهی شده بازی را مجدد تماشا کردم و چیزی که دوربین‌ها از بالا نشان می‌دهند و با چیزی که ما در زمین شاهد آن بودیم، با دید من یکسان نیست. با این حال تمام سعی خود را می‌کنیم که این اشتباهات را به صفر رسانده تا حقی از تیم‌ها ضایع نشود.

ابوالفضلی عنوان کرد: به هیچ عنوان نه مقابل هواداران و نه بازیکنان و مربیان بوده بلکه در کنار آنان هستیم. موضوعی که برای داور می‌تواند مخرب باشد حضور بیش از حد در فضای مجازی است. اگر بخواهند یک بازی را قضاوت کنند و به مسائل حاشیه‌ای بپردازند، تمرکز خود را برای آن بازی از دست می‌دهند. هواداران معمولا تیم و بازیکنان شاخص خود را دوست دارند و   هیچ وقت داوران را دوست ندارند. او باید خودش را دوست داشته باشد تا موفق شود. داور باید با چراغ خاموش حرکت کند و برای موفقیت خود برنامه‌ریزی کند.

داور فوتبال کشورمان با اشاره به کاندیدا شدن خود برای حضور در رقابت‌های جام‌جهانی تصریح کرد: این افتخاری است که نصیب من و سایر همکارانم شده است. به عنوان نمایندگان ایران و آسیا در این رقابت‌ها حضور داریم. ما این رویداد را تمام‌شده تلقی نکرده چرا که هر لحظه ممکن است تغییراتی در آن رخ دهد. تمام وقت خود را از جمله آمادگی جسمانی و ذهنی به این موضوع معطوف کردیم تا در این مسابقات حضور داشته و نماینده شایسته‌ای برای ایران باشیم. در حال حاضر تمرینات مختلفی را هم به صورت روزانه انجام می‌دهیم.

ابوالفضلی در پاسخ به این سوال که اگر قرار باشد با توجه به وجود برخی مشکلات، داوران از رقابت‌های گوناگون حذف شوند چگونه باید جلوی این مسائل گرفته شود، گفت: این موضوع وظیفه فدراسیون فوتبال است و باید پیگیر آن باشد و شرایط را به گونه‌ای برای داوران فراهم کنند که ما کمترین آسیب را ببینیم. امیدوارم این اتفاق برای هیچ کدام از همکارانم رخ ندهد‌ که کمبود امکانات باعث حذف داوری از رویدادی شود.

وی تصریح کرد: فیفا و‌ AFC نسبت به داوری طبق برنامه‌ریزی خود رویکرد جدیدی را نشان دادند. ابزار ساده‌ای که یک داور برای کار خود نیاز دارد همان سیستم‌های صوتی و وجود VAR است. چرا که مسابقات رفته رفته براساس این ابزارها پیش می‌رود و این‌ها ملزومات یک مسابقه است که داور بتواند به آن واقف باشد. طبیعتا اگر کسی نتواند با این سیستم کار کند قطعا مشکلاتی برای آن به وجود می آید و امیدوارم هر چه زودتر این موانع برطرف شود.

ابوالفضلی گفت: فیفا فقط داورانی که کاندیدای قضاوت در جام جهانی بودند را اعلام کرد. با توجه به آزمون‌های باقی مانده هنوز این لیست قطعی نبوده و بازی‌ها به صورت کامل مشخص نیست‌. حتی اگر یک بازی هم به ما محول شود با قدرت آن را قضاوت می‌کنیم.  تا زمان جام جهانی قطعا تست‌ و آزمون‌هایی از ما گرفته و سمینارهایی توسط فیفا برگزار می‌شود‌‌. این معرفی را به هیچ‌ عنوان تمام شده تلقی نمی‌کنیم. سعی بر این داریم تا به کمک دوستان از این دوره‌ها به شایستگی عبور کرده و امیدوارم این افتخار تا لحظه آخر نصیب ما شود و در جام جهانی حضور داشته باشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا