هراتیان: حوزه فعالیت من در جام جهانی مربوط به دوپینگ نیست آرزوی من تاسیس ایفمارک در تمامی استان‌ ها است

هراتیان: حوزه فعالیت من در جام جهانی مربوط به دوپینگ نیست آرزوی من تاسیس ایفمارک در تمامی استان‌ ها است

گزارش اخبار جام جهانی : دکتر زهره هراتیان که به تازگی به عنوان هماهنگ کننده پزشکی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نیز انتخاب شده، به سوالات خبرنگار فوتبالی پاسخ داد. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

دکتر زهره هراتیان درباره انتخاب خود به عنوان هماهنگ کننده پزشکی جام جهانی 2022 قطر و همچنین فرایند انتخابی و مسئولیتی که در این باره دارد، گفت:پس از 10 سال کار کردن با فیفا و حضور در 7 دوره جام جهانی، اینکه در جام جهانی مردان به عنوان یکی از بزرگترین رویداد های ورزشی جهان دعوت بشوی، هیجان خاصی دارد و بسیار خوشحالم. اما درباره اینکه چه معیار هایی درباره این انتخاب وجود داشته است.

معمولا از چند ماه قبل به اطلاع می رسانند که آیا در چنین تاریخی در دسترس هستی یا نه و این ایمیل برای من هم آمد اما شیوه‌ی آن با همیشه متفاوت بود. به طوری که این ایمیل به قدری زیبا بود که وقتی که به انتهای آن رسیدم، اشک در چشمانم جمع شده بود. زیرا تمام جملاتی را که آرزویم بود حتی یک بار پس از تاسیس ایفمارک از مسئولان داخلی بشنوم، آن ها در دو جمله به من گفتند و آن هم این بود که توانمندی ها و دانش تو می تواند کمک کند که جام جهانی به خوبی برگزار شود. باعث افتخار من است که پس از 10 سال فعالیت کردن در این حوزه، به بالاترین نقطه ای که در فعالیت های پزشکی خود در فوتبال می توانستم برسم، رسیدم.

جدا از اینکه بیشتر از خانم ها تشکر شود، بُعد معنوی کار بیشتر به آن توجه می شود. من در مدتی که با فیفا فعالیت می کردم، خیلی به این مسائل اهمیت می دهند و با اینکه روسای مختلفی هم بودند اما شیوه خود را عوض نکردند چرا که آن ها قدردان حضور آدم ها در حوزه های مختلف هستند و این را با تمام وجود حس می کنی و وقتی که این را حس کنی، هم اعتماد به نفس داری و هم تلاش خود را بیشتر می کنی.

من همواره تلاش می کنم که الگوبرداری کنم، من در ادوار مختلف جام جهانی سعی کردم مواردی را الگوبرداری کنم و در لیگ پیاده کنم و حتی برعکس و گاهی هم از لیگ خودمان الگوبرداری کردم برای حضور در رقابت های جام جهانی. یکی از عمده ترین دلایلی که در این راه و این مسیر، با تمام سختی ها موفق بودم، این است که همزمان که در فیفا مشغول به کار هستم، همان کار را در لیگ حرفه ای فوتبال ایران هم انجام داده ام. یعنی کاملا تخصصی در این ده سال پیش رفته ام. شاهد بوده اید که جدا از فعالیت در حوزه پزشکی وارد حوزه دیگری نشده ام و مثلا برای دبیر کلی یا نایب رئیسی نرفته ام. شاید اگر به آن حوزه هم می رفتم موفق بودم اما چون عشق و علاقه ای وجود نداشت ممکن بود در ادامه مشکلاتی پیش بیاید اما این حوزه تنها حوزه ای بود که هم من عاشق آن بودم و هم دانش آن را داشتم و هم آن را به روز رسانی می کردم و فکر می کنم این قضیه خیلی مهم است.

وی درباره سوابق خود و حضور در رقابت های زیر نظر فیفا گفت: سال 2012 در رقابت های زیر 17 سال زنان حضور داشتم در آذربایجان، در سال 2014 دوباره در رقابت های زیر 17 سال زنان در کاستاریکا حضور داشتم، سال 2015 جام جهانی بزرگسالان زنان در کانادا حضور داشتم، سال 2018 در جام جهانی زیر 17 سال در اروگوئه حضور داشتم، سال 2021 در لیتوانی در مسابقات جام جهانی فوتسال مردان بودم، در سال 2016 هم در جام جهانی زیر 17 سال زنان در اردن حضور داشتم و اکنون هم در جام جهانی فعلی هستم. پس از 10 سال که من در رویداد های مختلف حضور داشتم، بالاخره به جام جهانی بزرگسالان رسیدم، یعنی در حوزه ای که در آن مطرح شده ام و در جام های مختلف حضور داشته ام و اکنون به این سطح رسیده ام.

دکتر هراتیان درباره وظایفی که در جام جهانی 2022 قطر دارد، گفت:بحث دوپینگ حدود دو سالی است که از زیرمجموعه پزشکی فیفا جدا شده است و در زیرمجموعه حقوقی فیفا قرار گرفته است و به همین دلیل افراد مربوط به کنترل دوپینگ جدا هستند و اصلا حوزه مربوط به فعالیت من در جام جهانی مربوط به دوپینگ نیست، ولی در روز های آینده یک نشست در زوریخ داریم که درباره جزئیات آن با ما صحبت می کنند اما کلیات آن همان ارتباط گیری بین پزشکان تیم ها و تیم پزشکی کشور میزبان است. همچنین بحث آموزش در حوزه های مختلف است و از همه مهم تر تمرین دادن و آموزش دادن کادر پزشکی که در کنار تیم ها حضور دارند است یعنی همان بیماربر ها و کسانی که کار های اورژانسی را انجام دهند، سناریو های مختلف باید تعریف شود و تمرین شود که من خوشبختانه چون در جام جهانی لیتوانی حضور داشته ام تا حدودی با این مسائل آشنایی دارم و قطعا جزئیات بیشتری هم دارد. مثلا به خاطر شرایط کرونایی ممکن است تست های بیشتری هم نیاز باشد انجام شود. اما به طور کلی کلیات کار همین ها است.

زهره هراتیان در در پاسخ به سوال درباره فرهنگ تست‌گیری در ایفمارک و اعتماد ایجادشده به مرکز عالی پزشکی فیفا، گفت: فکر می‌کنم که سوال متفاوتی است و این سوال باید زودتر از این‌ها پرسیده می‌شد. من اعتقاد دارم که متاسفانه فعالیت‌های ما به‌شدت به نیروهای انسانی وابسته شده‌است، یعنی به دلیل عدم وجود زیرساخت مناسب، آدم‌های مناسب در زیرساخت موجود قرار بگیرند. به این معنا، که یک آدم جنگنده و علاقه‌مند به‌صورت ناگهانی می‌آید و تمام زندگی خود را برای ایجاد یک چیز هزینه می‌کند. این دقیقا اتفاقی است که در حوزه پزشکی هم رُخ داد. به‌طور مثال، من هیچ‌وقت رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال نبوده‌ام و پس از راه‌اندازی ایفمارک، من در سال 2014 این فرصت بین‌المللی را برای کشورمان بدست آوردم.

هراتیان درباره چگونگی راه‌اندازی و فعالیت ایفمارک در ایران و همچنین حواشی ایجادشده در زمان سرمربیگری کارلوس کی‌روش، خاطرنشان کرد: این اتفاقات در زمان آقای کفاشیان افتاد و از ایشان هم می‌توانید بپرسید. سال 2014 یا 2015، شرایطی پیش آمد که ما می‌توانستیم مجوز مرکز پزشکی عالی فیفا را برای ایران بگیریم. من برای آقای کفاشیان این موضوع را مطرح کردم، ایشان هم گفتند بسیار عالی است. اما من گفتم که جای مناسب این کار را نداریم و ایشان یادآوری کردند که یک ساختمان نیمه‌تمام در کمپ تیم‌های ملی ساخته شده‌بود، که فدراسیون پول لازم برای تکمیل آن را نداشت. پرسیدند که اینجا مناسب است؟ من هم پاسخ دادم که بله، اما پول کافی وجود ندارد. آقای کفاشیان هم گفتند که اگر پروژه‌ای تعریف شود که قابلیت پول‌سازی داشته‌باشد، می‌تواند هزینه آن را تامین کرد. برعکس امروز که برای هر پروژه تعریف‌شده چیزی حدود 500 الی 600 هزار دلار پرداخت می‌شود.

در زمان آقای بلاتر پروژه‌ای به‌نام وین-وین (برد – برد) وجود داشت که شما باید پروژه‌ای را تعریف می‌کردید که به درآمدزایی ختم شود. در آن زمان هم به‌دلیل تحریم نمی‌توانستیم پول نقد دریافت کنیم و به ما گفتند که وسایل مورد نیاز خود را اعلام کنید تا ما با شرکت‌های فعال در ایران صحبت کنیم و پول مورد نیاز را به آن‌ها تحویل دهیم تا شما وسایل مورد نظر خود را دریافت کنید. کل داستان این بود، پول نقدی که دریافت نشد و تازه پس از یک‌سال توانستیم 13 وسیله را با پول پرداخت‌شده توسط فیفا وارد ایفمارک کنیم. همین موضوع نیز سبب شد تا آقای کفاشیان از اطرافیانش پول تهیه کند  و شما دیدید که این پروژه زمان آقای گودرزی با حضور نماینده پزشکی فیفا به نام «ایفمارک» افتتاح شد.

نماینده فیفا از طرف کمیته توسعه آمد و از ما برنامه گرفت که این هزینه پس از سه سال چگونه بازمی‌گردد و زیرساخت این مجموعه باعنوان پزشکی برنامه‌ریزی شد. زمان گذشت و با رفتن آقای کفاشیان و حضور آقای تاج، به‌محض حضور رییس جدید فدراسیون بیانیه‌ای یازده بَندی منتشرشد که در یکی از بندهای آن عنوان شده‌بود که اگر این ساختمان را دراختیار تیم‌های ملی قرار ندهید، تیم ملی به جام جهانی صعود نخواهد کرد. درگیری ما هم در این مورد بود، که ما به یک نهاد بین‌المللی اعلام کرده‌ایم اینجا ایفمارک است و  برای آن بودجه و برنامه توسعه لحاظ کرده است؛ سپس به‌صورت ناگهانی بگوییم که ببخشید. از زمان حضور آقای اینفانتینو قانون جدیدی وضع شد که ما هیچ‌گونه مجوزی نمی‌دهیم، یعنی اگر سایت فیفا را چک کنید، از سال 2016 هیچ مجوزی جدید داده نشده‌است.

من هم گیر کرده‌بودم که اگر ما به فیفا اعلام کنیم و این مجوز که به ساختمان مورد نیاز آقای کی‌روش داده‌شده باطل شود، دیگر شانسی برای گرفتن مجوز دوباره نخواهیم داشت. مجوزی که خیلی از کشورها مانند عربستان و روسیه ندارند و در همین آسیای میانه هنوز هیچ کشوری نتوانسته این مجوز را بدست آورد. چرا مجوزی که با دردسر بسیار زیاد و استعلام و مقاله و … گرفته‌ایم را باید به این سادگی ازدست بدهیم؟ خلاصه که با فشارهای بسیار زیادی که به من وارد کردند، نهایتا در حد 10 روز این ساختمان را از من گرفتند. می‌توانستم جوری رفتار کنم که حالا که ساختمان را گرفتید، بروید تبعاتش هم بدهید، اما اتفاقی که افتاد این بود که من نشستم فکر کردم و باتوجه به اینکه آن‌جا مانند بچه‌ای بود که سه سال از وقت خودم را صرف آن کرده‌بودم، به دلیل کوچک بودن فضای در اختیار ما که حدود 200-300 متر بود، طرح توسعه‌ای به فیفا ارائه دادیم و سازمان لیگ نیز برای حفظ این مجوز کمک بسیار زیادی کرد. در طرح خود اعلام کردیم که هدکوارتر خود را در این 200-300 متر حفظ می‌کنیم و محل خود را توسعه می‌دهیم، سپس به ایران‌مال آمدیم و اینجا هم دو سه سالی برای ساخته‌شدن به‌طول انجامید. برای اولین‌بار، باوجود این میزان تغییر و تحول و چالشی که می‌توانست برای فیفا ایجاد کند، مشکل مجوز حل شد.

وی ادامه داد: تنها ناراحتی من از این بود که دائما ازطرف تیم ملی به من حمله می‌شد و به من می‌گفتند که جوابی نده. خیلی بی‌رحمانه بود و فکر می‌کنم یکی از ظالمانه‌ترین دورانی بود که در حق من و خانواده‌ام روا شد و رییس فدراسیون در آن دوره باید به این فکر کند. من آدم کینه‌ای نیستم، اما به من ظلم شده‌است. یکی از نقص‌هایی که ما در فوتبال داریم، نداشتن مدیر است، یعنی تعداد مدیران بسیار کم و نادر است. زمانی هم که وارد فوتبال می‌شوند از شدت اذیت شدن ناچار به رهایی و رفتن می‌شوند. آدم‌هایی مثل ما که جنگجو هستند و بخاطر علاقه و اعتقاد به کارشون می‌جنگند بسیار کم پیدا می‌شود مورد ظلم قرار می‌گیرند. ضرب‌المثلی وجود که «قطاری که حرکت می‌کند را سنگ می‌زنند» و اگر کسی را نمی‌زنند فکر نکنید حتما کارش را درست انجام می‌دهد بلکه شاید هیچ کاری انجام نمی‌دهد، چون زمانی که شما کاری انجام می‌دهید شما را می‌زنند.

رییس مرکز پزشکی ایفمارک درباره حواشی موجود پیرامون ایفمارک درباره مسائل مربوط به دوپینگ، گفت: الان به‌طور مثال فدراسیون فوتبال ایران از سال 1994 درباره تست دوپینگ هیچ‌کاری انجام نمی‌دهد و تمام نمونه‌ها را «نادو» می‌گیرد که فدراسیون پزشکی ورزشی است و رییس آن دکتر غلامرضا نوروزی است. اینکه چرا از فلان‌شخص تست می‌گیرید یا نمی‌گیرید اصلا مسائل مربوط به ما نیست. من و ایفمارک 8 سال است که به تست دوپینگ هیچ ارتباطی نداریم. این به معنای رها شدن نیست، بلکه وظیفه ما نیست. وظیفه ما تنها آموزش است و حالا وظیفه من چیست؟ امسال در لیگ حرفه‌ای فوتبالمان نرم‌افزاری گذاشته‌ایم که همه ملزوم اند به‌صورت آفلاین در آموزش‌ها و آزمون‌های آن شرکت کنند و گواهی‌نامه بگیرند. کاری که من می‌توانستم انجام دهم، این است که الزام کرده‌ام هرکس در این دوره شرکت نکند، کارت بازی برایش صادر نمی‌شود. به‌دلیل تغییر قوانین دوپینگ در سال 2021 و پررنگ‌شدن نقش آموزش در آن، شما به‌عنوان یک بازیکن حرفه‌ای ملزم هستی که این مسائل را بدانی. باید بدانی چونکه این شغل حرفه‌ای شماست و اگر دوپینگ شما مثبت شود، شغل خود را ازدست می‌دهید.

هراتیان درباره این سوال، که وقتی تستی گرفته نمی‌شود این آموزش‌ها چه تاثیری دارد،  پاسخ داد: وظیفه من آموزش است که آن‌را به نحو احسن انجام می‌دهم. اگر روزی وظیفه ما گرفتن تست دوپینگ بود، می‌توانم این را جوب دهم. اما این صحبت‌ها و شیطنت‌هایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود و برخی هم بر این موج سوار می‌شوند، اگر ما جوابی نمی‌دهیم دلیل براین نیست که نمی‌دانیم چخبر است. موضوع این است که مردم برای آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرند. دوپینگ به جز مسائل آموزش هیچ ارتباطی با ایفمارک و فدراسیون فوتبال ندارد. تست‌گیری‌ها همه برعهده نادو است و مردم اگر هر سوال و انتقادی دارند به نادو مراجعه کنند.

وی در خصوص برنامه‌های برای جلوگیری از حضور بازیکنانی که سلامتشان مورد تایید نیست، اظهار کرد: ما در این بخش دو حوزه داریم، یکی قوانین داخلی فیفا است که به طور مثال که اگر تشخیص دادید که شخصی ایست ناگهانی قلبی می‌کند اجازه بازی بهش داده نشود که این قانون در داخل لیگ ایران هم هست، اما یک قانون دیگر هم در اینجا هست که به طور مثال از وزارت بهداشت به ما ابلاغ می‌شود که اگر بازیکن خارجی بیماری عفونی دارد اصلا اجازه فعالیت و دریافت ویزای کار را ندارد ولی شخصی که از خارج کشور برای بازی کردن به اینجا می‌اید با ویزای کار در اینجا حضور دارد، پس تا اینجا دو حالت شد که ما باید این دو حالت را مدنظر داشته باشیم، اما مشکل کار کجاست؟ مشکل ما اینجاست که قوانین نقل و انتقالات فیفا می‌گوید که شرط پزشکی قرارداد را زیر سوال نمی‌برد مشکل ما اینجاست که اول قرارداد امضا می‌شود بعد برای تست پیش ما می‌آیند اگر ما بگوییم که به خاطر این قانون شما اجازه حضور در لیگ را ندارید ولی قرارداد امضا شده باشد باید مطالبات آن بازیکن کامل پرداخت شود.

وی ادامه داد: ما این دستورالعمل را هرسال ابلاغ می‌کنیم اگر همین الان دستورالعمل امسال را ملاحظه کنید ما ذکر کردیم که قبل از امضای قرارداد باشد معاینات و تست ها انجام شود که ما به شما تاییده حضور بازیکن را بدهیم، دکتر هراتیان در پاسخ به سوال که آیا در این چند سال اخیر مورد هپاتیت داشتیم یا خیر؟تصریح کرد: در این چند سال چنین موردی نداشتیم و همچنین در ۴ سال اخیر مشکلی با بازیکنان خارجی نداشتیم ولی اگر از نظر پزشکی بگویم، داشتن هپاتیت با شرایط لود صفر ویروس بازیکن مشکلی برای حضور در لیگ ندارد مگر اینکه قانونی ابلاغ شود که بازیکن خارجی با سابقه بیماری هپاتیت اجازه بازی در لیگ ایران را ندارد که دیگر این یک قانون است و جای بحث ندارد اما بازیکنی که هپاتیت دارد ولی لود ویروس صفر است قانون کار اجازه فعالیت می‌دهد ولی وظیفه ما این است که به باشگاه اطلاع دهیمی که این بازیکن هپاتیت دارد شاید از نظر آن باشگاه این مشکل اساسی باشد، ما در اینجا توصیه‌ای برای عقد قرارداد برای باشگاه نداریم ولی باشگاه باید در این خصوص اطلا داشته باشد که به طور مثال بازیکن کمبود ویتامین یا عضله کوتاه دارد باشگاه باید همه این اطلاعات را داشته باشد، ولی متاسفانه ما برای هر بازیکن ۱۵ صفخه پرونده می‌فرستیم و توصیه می‌کنیم که این بازیکن مستعد پاره شدن رباط صلیبی است ولی متاسفانه می‌بینیم که این توصیه‌ها رعایت نشده و مشکل اساسی پیش می‌آید.

وی در خصوص گرفتن تست اعتیاد از بازیکنان، تصریح کرد: تست multi drag قبل از انجام آزمایشگاه از بازیکن گرفته می‌شود که جواب این تست را به صورت محرمانه به اطلاع کارفرما می‌رسانیم، وظیفه ما در اینجا فقط اطلاع دادن به کارفرماست، مگر اینکه به ما ابلاغ شود بازیکنی که چنین مشکلی دارد کارت بازی برایش صادر نشود ما ملزم به انجام هستیم، ما پزشک هستیم و از نظر ما پزشکان اعتیاد یک بیماری اجتماعی است ولی نمی‌توانیم بگوییم چون شخص یک بیمار اجتماعی هست اجازه کار کردن ندارد.

زهره هراتیان در خصوص وجود نیکوتین در خون بازیکان و اینکه آیا چنین مشکلی مانع از صدور کارت بازی می‌شود، تاکید کرد: داستان نیکوتین در ورزش همانند نوشته بر روی بسته سیگار است، نیکوتین چندین سال که زیر نظر وادا هست به عنوان لیست داروهای که تحت نظارت می‌باشد به این علت که ثابت شده که اگر کسی به طور مداوم سیگار مصرف کند دچار سرطان ریه می‌شود, به این علت که وقتی وارد داروهای ممنوع می‌شود فقط لازم نیست که راندمان را پایین بیاورد حتی اگر برای سلامتی مضر باشد هم در این لیست قرار می‌گیرد.

وی در خصوص وضیعت پزشکی تیم‌های لیگ برتری، گفت:‌ مصدومیت‌‌های ما چند عاملی هستند شرایط زمین بازی، نحوه تمرینات و رفتار حرفه‌ای بازیکن، پزشک‌های ما زحمت کشیدند و درس خواندند به خاطر اینکه به یک سطح رفاه نسبی برسند متاسفانه قراردادهای که با یک تیم عقد می‌شود پزشکان ما را راضی نگه نمی‌دارد به همین آن شخص باید خیلی به این موضوع علاقه‌مند باشد، البته به نظر من سرعت پیشرفتمان در این موضوع کم هست.

دکتر هراتیان در پاسخ به سوال که شایع ترین نوع مصدومیت کدام مورد است، تصریح کرد: شایع ترین مصدومیت کشیدگی همسترینگ و قوچ خوردگی مچ پا این موارد است البته که وحشتناک ترین مصدومیت پاره شدن رباط صلیبی است که بازیکن ۹ ماه از میداین دور خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که درآمد ایفمارک به چه سازمانی می‌رسد، اظهار کرد: در‌آمدهای ایفمارک به سازمان لیگ می‌رسد.

دکتر هراتیان در خصوص اینکه آیا فدراسیون در زمان ریاست عزیزی خادم در تلاش برای سهیم شدن درآمدهای ایفمارک است، گفت: من اصلا در جریان نیستم، ما در اصل زیر مجموعه سازمان لیگ هستیم، تمام افرادی که در ایفمارک مشغول فعالیت هستند و درآمدشان حقوق ثابت است و خوشبختانه در سازمان لیگ حسابرسی می‌شود و کاملا همه چیز شفاف است.

وی ادامه داد: تا به حال موردی نداشتیم که مدیران عامل باشگاه‌ها رودرروی ایفمارک ایستاده باشند و اعتراضی در این خصوص داشته باشند به این علت که وقتی مشاوره انجام می‌دهیم و راه جلوی پاشان می‌گذاریم راضی می‌شوند و خیالشان از این موضوع راحت می‌شود.

دکتر هراتیان در خصوص شرایط پزشکان و فیزیوتراپ‌های لیگ برتر، اظهار کرد: همه از این موضوع ناراضی‌اند دوستانی که در لیگ فعلایت دارند درخواست تشکیل اتحادیه داشتند، از شرایط موجود ناراضی هستند و قراردادهایشان سقف و کف قیمت ندارد.

وی در خصوص برنا‌مه‌های آینده ایفمارک، گفت: حدود یک سال هست که برنامه ریزی بلند مدت نمی‌کنم، اما یکی از بزرگترین آرزوهای من این بود که هر استان یک ایفمارک داشت باشد، و ایفمرک تهران هم فقط مسیولیت تیم‌های تهرانی و لیگ حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای را داشته باشد، ولی اینکه چه استانداردهای باید ایفمارک شهرستان داشته باشد از طریق فیفا و وزارت بهداشت درمان تعریف شده باشد.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای دانش افزایی، تصریح کرد: یک کنگره از دل کمیته پزشکی afc بیرون آوردیم به اسم کنگره فوتبال کلینیک که هرسال با شرایط خیلی سخت این کنگره را برگزار می‌کردیم، ولی ما تا به حال ۳ دوره برگزار کردیم و امسال هم چند روز مانده به جام جهنی با شعار فوتبال، صلح و توسعه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: کلاس‌های آفلاین ضد دوپینگ که حضور در اجباری هم هست، ما از هیات فوتبال تهران شروع کردیم باید شرکت کنند و گواهینامه را دریافت کنند این بازیکنان باید از سنین پایین با دوپینگ و مبارزه با آن آشنا شوند، در قانون جدید که ما در کلاس‌های ضددوپینگ هم در این مودر صحبت می‌کنیم حمات از افشاگری است، به طور مثال بازیکن شاید برای بازگو کردن مورد نکته خاصی نیاز به حمایت داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا