چالش‌ های سریالی برای جذب تماشاگران جام جهانی قطر به ایران

چالش‌ های سریالی برای جذب تماشاگران جام جهانی قطر به ایران

گزارش اخبار جام جهانی : مشاور هیئت مدیره جامعه تورگردانان عدم امکان پرداخت هزینه‌ های خدمات رزروشده توسط تماشاگران جام جهانی در ایران، فرصت‌ سوزی بسیاری از دستگاه‌ ها و محدودیت‌های اعمال‌ شده برای لغو ویزا را مهم‌ترین چالش‌ ها برای جذب تماشاگران این رویداد به ایران دانست. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

محمود بنکدار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ضمن تأکید بر ضرورت استفاده مناسب از فرصت طلایی برگزاری جام جهانی 2022 در کشور قطر به‌جهت جذب تماشاگران این رویداد و تقویت و توسعه اقتصاد گردشگری، هماهنگی دستگاه‌های مختلف اجرایی برای تحقق این هدف را یک ضرورت مهم دانست و ضمن تشریح برخی از مهم‌ترین الزامات برای جذب حداکثری تماشاگران این رویداد، به بیان برخی از راهکارها و پیشنهادهای اجرایی پرداخت.

وی گفت: نخستین و اصلی‌ترین هدف ما جذب حداکثری تماشاگران این رویداد به‌جهت سفر به ایران و گردشگری است و در مرحله بعد و به‌عنوان هدف دوم تلاش خواهیم کرد نسبت به ایجاد شرایط لازم و مناسب برای ساماندهی سفر هموطنان علاقه‌مند به تماشای این مسابقات اقدام کنیم.

مشاور هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران با بیان این مطلب که کشور قطر به‌دلیل عدم بهره‌مندی از جاذبه‌های طبیعی و باستانی قطعاً از نظر گردشگری گزینه مطلوب و ایده‌آلی برای تماشاگران مسابقات فوتبال نیست و آنها بعد از گذشت یکی دو روز به‌دنبال پر کردن اوقات فراغت خود در خلال برگزاری مسابقات خواهند بود، اضافه کرد: یقیناً این بهترین فرصت است تا کشور ما به‌دلیل مسافت اندک با قطر و با اتکا به سابقه و تمدن بالای خود بتواند تماشاگران دیگر کشورها را برای بازدید از آثار و جاذبه‌های فراوان طبیعی، تاریخی و فرهنگی جذب کند.

پاشنه آشیل جذب تماشاگران جام جهانی به ایران عدم امکان مراودات بانکی با کشورهای دنیاست

این فعال بخش خصوصی گردشگری ادامه داد: بر همین اساس ما جامعه تورگردانان تلاش کرده‌‌ایم با طراحی اپلیکیشنی ضمن معرفی آن‌لاین جاذبه‌های گردشگری ایران به تماشاگران این رویداد بین‌المللی بتوانیم امکان رزرو هتل و بهره‌مندی از دیگر خدمات را به‌همراه سفر آسان به کشور فراهم کنیم؛ اما متأسفانه به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه اعمال‌شده علیه کشورمان مهمترین مانع موجود در این مسیر عدم امکان انجام هرگونه مراودات مالی با بانک‌های کشورهای دیگر است.

مطابق با گفته‌های بنکدار، هرچند این مشکل در غالب مناسبات گردشگری ایران با بسیاری از کشورها وجود دارد، اما با توجه به در پیش بودن برگزاری جام جهانی به‌نظر می‌رسد هم‌اکنون این مشکل بیش از سایر مسائل خودنمایی کرده است و احساس می‌شود؛ به‌گونه‌ای که می‌توان گفت مهم‌ترین و اساسی‌ترین چالش و یا به‌تعبیر دیگر پاشنه آشیل جذب گردشگران جام جهانی قطر به ایران امروز عدم امکان ارتباط با بانک‌های بین‌المللی به‌جهت دریافت هزینه‌های مربوط به سفر به ایران است.

این کارشناس گردشگری در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: هم‌اکنون امکان آشنایی تماشاگران با جاذبه‌های مختلف گردشگری ایران و انجام رزرو واحدهای اقامتی بر اساس قابلیت‌های نرم‌افزاری اپلیکیشن طراحی‌شده وجود دارد اما متأسفانه امکان پرداخت هزینه‌ها میسر نیست که به‌نظر نمی‌رسد امیدی نیز برای حل این مشکل در فرصت اندک باقی‌مانده تا آغاز رقابت‌های جام‌جهانی وجود داشته باشد؛ لذا به‌دنبال آن هستیم این نقیصه را از طریق سازوکارهای پرداخت مبتنی بر رمزارزها به‌نحوی مدیریت و ساماندهی کنیم.

وی همچنین با اشاره به قابلیت‌های این اپلیکیشن در زمینه ایجاد شرایط لازم برای انجام سفر توسط هموطنان علاقه‌مند به تماشای مسابقات جام جهانی نیز تصریح کرد: این اپلیکیشن امکان رزرو هتل در قطر توسط هموطنانی را که بلیت مسابقات را از طریق مورد تأیید فیفا تهیه کرده‌اند نیز فراهم آورده است و خوشبختانه در خصوص این مسئله با توجه به پرداخت ریالی هزینه‌ها مشکل و محدودیتی نیز از لحاظ پرداخت هزینه‌های اقامت در هتل و دیگر خدمات سفر نداریم‌.

لغو ویزا برای تماشاگران جام جهانی خوب بود، اما کافی نبود

مشاور هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران همچنین اظهار کرد: هرچند اقدام اخیر دولت در لغو الزام و ضرورت اخذ ویزا برای جذب حداکثری تماشاگران جام جهانی قطر اقدامی مناسب و در خور تحسین و تقدیر است اما نفس این اقدام به‌تنهایی قطعاً برای تحقق هدف جذب گردشگران خارجی کافی نیست.

این فعال بخش خصوصی گردشگری در این خصوص توضیح داد: با توجه به اینکه طیف گسترده‌ای از گردشگران خارجی رأساً و به‌صورت شخصی و نه در قالب تور وارد ایران می‌شوند که اغلب سوءاستفاده از گردشگران خارجی نیز دقیقاً متوجه این افراد است که خارج از سازوکار رسمی رزرو تورها وارد ایران می‌شوند، باید سیاست‌گذاری‌ها به این سمت و سو باشد که ضمن معرفی حداکثری دفاتر آژانس‌ها به گردشگران خارجی به‌نحوی آنان را تشویق و ترغیب کنیم که در قالب تورهای رسمی و معرفی‌شده به کشورمان سفر کنند.

به‌اعتقاد بنکدار، لغو ویزا صرفاً شامل گردشگران ورودی از مبدأ قطر شده و دارای محدودیت زمانی 20روزه است و این موضوع به‌اعتقاد قاطبه فعالان حوزه گردشگری برای جذب تماشاگران جام جهانی مکفی و مناسب نیست.

این کارشناس گردشگری درباره علت کافی نبودن این اقدام عنوان کرد: طیف گسترده‌ای از تماشاگران مسابقات جام جهانی ترجیح می‌دهند که چند روز قبل از ورود به قطر و تماشای مسابقات مستقیماً از کشور خود وارد ایران شوند و این درحالی است که با توجه به محدودیت‌های ذکرشده لغو ویزا شامل این دسته از تماشاگران نمی‌شود و این موضوع باعث دفع بخشی از گردشگران بالقوه خواهد شد.

فرصت‌سوزی بسیاری از دستگاه‌ها برای استفاده حداکثری از رویداد جام جهانی قطر

وی هچنین با انتقاد از این مطلب که برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌ها برای جذب تماشاگران این رویداد به‌جهت سفر به ایران بسیار دیرهنگام آغاز شد، اذعان کرد: با وجود این، همچنان هماهنگی و اراده واقعی برای همکاری کامل در این زمینه در برخی از نهادهای مسئول از جمله سازمان هواپیمایی مشاهده نمی‌شود.

مشاور هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران گفت: به‌عنوان نمونه آژانس‌ها مکلفند صرفاً در جذب تماشاگران از پروازهای چارتری استفاده کنند و امکان استفاده از پرواز سیستمی وجود ندارد، درحالی که هرچند مخالفت سازمان هواپیمایی در این زمینه جدی است اما حداقل انتظار این است که دست‌کم لیست و برنامه پروازهای طراحی‌شده چارتری اندکی قبل در اختیار آژانس‌ها قرار گیرد تا بتوانند بر اساس آن برنامه‌ریزی و بازاریابی را به‌جهت جذب حداکثری تماشاگران انجام دهند‌.

این فعال بخش خصوصی گردشگری در ادامه با اشاره به اقدامات بسیار مناسب و برنامه‌ریزی دقیق و گسترده برخی از کشورهای منطقه از جمله امارات، ترکیه و عربستان به‌جهت جذب حداکثری تماشاگران این رویداد بین‌المللی به‌جهت سفر به این کشورها، افزود: متأسفانه در حالی در کشورمان فرصت بسیاری را در این زمینه از دست دادیم که به‌جهت شرایط سخت اقتصادی فعلی بیشتر از این کشورها به منابع ارزی حاصل از ورود گردشگران این رویداد به ایران نیازمندیم.

بنکدار تأکید کرد: جذب حداکثری تماشاگران جام جهانی قطعاً گامی بسیار مؤثر برای توسعه صنعت آسیب‌دیده و خموده گردشگری و حفظ ارزش پول ملی با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده علیه کشورمان است که جز از طریق تشریک مساعی و همت تمامی نهادهای مسئول و دستگاه‌های اجرایی محقق نخواهد شد.

ایران جزء کشورهای بسیار ارزان برای سفر تماشاگران جام جهانی است

این کارشناس گردشگری هزینه‌های سفر به ایران را به‌علت ارزان بودن و رقابت‌پذیری بالا نسبت به دیگر کشورهای رقیب نظیر امارات نقطه قوتی دانست که می‌توان به‌پشتوانه آن برای جذب هرچه بیشتر تماشاگران جام جهانی اقدام کرد.

وی با ابراز این مطلب که هزینه سفر یک‌روزه به ایران چیزی در حدود 300 تا 400 دلار است، در حالی که یک گردشگر برای سفر به امارات باید مبلغی در حدود یک‌هزار دلار بپردازد، خاطرنشان کرد: بر همین اساس پیشنهاد ما این است که ضمن اتخاذ تدابیر لازم شرایطی فراهم شود که آژانس‌ها بتوانند با برپایی کمپین‌هایی در خلال برگزاری این رویداد به تبلیغ جاذبه‌های گردشگری ایران و در واقع انجام بازاریابی به‌جهت سفر به کشورمان بپردازند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا