با توپ گرد، هميشه شانسي هست، هميشه!

با توپ گرد، هميشه شانسي هست، هميشه!

گزارش اخبار جام جهانی : در نظر داشته باشیم که شکست‌های اخیر فوتبال انگلیس در لیگ ملت‌ ها ارتباط مستقیمی با زمان بندی بد آن دارد. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

با وجود تمامی مشکلات موجود و عدم داشتن بازی های تدارکاتی مناسب برای تیم ملی ایران قبل از حضور در جام جهانی، و بعد از شکست فاجعه بار ۴-۰ انگلیس که بدترین باخت خانگی خود از سال ۱۹۲۸ را در برابر مجارستان متحمل شد، ناگهان به فکر دیدار افتتاحیه در پیش تیم خودمان با انگلیس در ۲۱ نوامبر در جام جهانی قطر افتادم. ضرب المثل قدیمی، همیشگی و البته کلیشه ای «توپ گرد است» به سرعت از ذهنم گذشت، ولی باید اعتراف کنم مشغولم کرد و در گوشه ای از ذهنم ماندنی شد.

به كنكاش پرداختم و آنچه در ذهنم جاي گرفته بود آبياري كردم.
در یک بعد از ظهر خوب نوامبر، اگر همه عناصر موثری که برد و باخت را در میدان فوتبال تعیین می کند، مانند نقشه و سیستم مناسب تیم، نمایش خوب گروهی، درخشش دروازه بان، استفاده از موقعیت ها، و…عرضه بهترین بازی عمر تک تک بازیکنان در مقابل حریف قدرتمندتر در آن روز خاص، نه تنها ایران، بلکه هرتیمی به‌طور حتم بدون شانس نخواهد بود. تقريبا در هیچ ورزشی به جز فوتبال امکان برد بدین شکل امکان پذیر نیست. با مقایسه‌ای اجمالی فوتبال با دیگر ورزش ها به نکته اشاره شده خواهید رسید.
شايد امتيازي كسب كنيد ولي پيروز از ميدان خارج نخواهيد شد، بگذريم.
** نمونه‌هایی فوتبالی که سریعا به خاطرم می رسد امید را در ذهنم تقویت می کند.
توفان زرد کره شمالی و پیروزی ۱-۰ برابر ایتالیا در جام جهانی ۶۶، برد معرکه الجزایر مقابل آلمان در جام جهانی ۸۲، جایی‌که تبانی دیدار آخر المان و اتریش، الجزایری ها را از صعود بازداشت و من‌بعد فیفا مجبور شد بازی های آخری گروه را هم زمان برگزار کند. دیدار افتتاحیه جام جهانی ۱۹۹۰، کامرون قهرمان جهان، آرژانتین را ناباورانه ۱-۰ شکست داد و تا مرحله یک چهارم نهایی هم پیش رفت. سنگال نیز در ۲۰۰۲، قهرمان جهان، فرانسه را در دیدار اول از پای در آورد. پیروزی تاریخی ۱-۰ ایرلند شمالی مقابل میزبان بازی ها در اسپانیا ۸۲ از دیگر نتایج به یاد ماندنی جام های جهانی است. چنانچه برد ناباورانه آلمان شرقی برابر رقیب غربی خود پیش از فرو ریختن دیوار برلین از نتایجی است که در دوران خود همه را حیران کرد. اشپار واسر معروف تنها گل بازی را به ثمر رساند. پس امیدواری بی دلیل و بی پایه هم نیست.

*نمایش ضعیف انگلستان در مولینکس وولورهمپتون و باخت ۴-۰ مقابل مجارستان، در تاریخ طولانی شیرها بدترین شکست خانگی انگلیس از سال ۱۹۲۸ بود که ۵-۱ برابر اسکاتلند روی داده بود. با نگاهی به شکست های خجالت آور و اسف بار انگلیس، و پر ارج و قرب و افتخار آمیز برای رقبا در طول تاریخ، می فهمم می‌توان باور داشت. و این باور نشانگر آن است که ایران قادر خواهد بود به کلیشه همیشگی «توپ گرد است» و همه چیز امکان پذیر معنای نو ببخشد. و‌ برخلاف تمامی انتظارها نتیجه به یادماندنی را در تاریخ جام جهانی رقم بزند.
با نگاهی به شکست های تاریخی انگلستان، قصد دارم، نه تنها باورهای خودم بلکه شما را بیش از پیش تقویت کنم.
جراید انگلیس شکست اخیر را شرم آور خواندند. شخصا معتقدم، به طور حتم خستگی مفرط در پایان فصلي طاقت فرسا، بعد از مسابقات طولانی در لیگ برتر و اروپا تاثیر بسزایی روی تیم «گرت ساوت‌گیت» سرمربی انگلستان داشته است. حضور در نیمه نهایی جام جهانی در ۲۰۱۸ و نایب قهرمان‌ جام ملت های ۲۰۲۱، اکنون در قعر گروه A۳ لیگ بی مورد ملت‌ها و زمان بندی غلط آن قرار دارد. اما نكته اين است؛ براي اولين بار فشار بر ساوت گیت قبل از جام جهانی قطر افزايش يافته است. از علائم مناسب براي رقباي انگلستان. براي ايران، براي ما.

شكست هاي تاريخي انگلستان هم گروه ايران در جام جهاني ٢٠٢٢ قطر

يك: نروژ ۲ انگلیس ۱
مقدماتی جام جهانی ۱۹۸۲
در آن سال، انگلیس به جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا راه یافت، و شاید معنی شکست اسلو در این لیست، در مقایسه با بسیاری نتایج فاجعه آمیز، به چشم نیاید. اما باخت به نروژ که در رده آخر گروه مقدماتی قرار گرفت در دوران خود خبر بزرگی بود. ارزش آن را دارد، خودتان شخصا به گزارش عالی و پراحساس و کمی تمسخر آمیز «بیورخه لیللین Bjorge Lillelien» در تلویزیون نروژ گوش کنید تا به ارزش و اهمیت آن پی ببرید. لیللین با شنیدن سوت پایان بازی، با ذکر نام های مطرح تاریخ بریتانیا فریاد می زد:
«لرد نلسون! لرد بیوربروک! سر وینستون چرچیل! سر آنتونی ادن! کلمنت آتلی! هنری کوپر! بانو دایانا! مگی تاچر، صدای مرا می شنوی، مگی تاچر!، بد جوری پوز پسرهای شما رو زدیم، بدجوری پوز مالی کردیم»

پيروزي باورنكردني نروژ در ١٩٨٢ و گزارش تاريخي پاياني ان در فولكلور فوتبال نروژ و اروپا ثبت شده است
دو: ایرلند شمالی ۱ انگلیس 0
مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶

انگلیس در حالی وارد میدان شد که از سال ۱۹۷۲ برابر ایرلند شمالی شکست نخورده بود.

این روند در آن شب به یادماندنی برای ایرلندی ها پایان یافت و انگلیس تنها شکست خود را در راهیابی به جام جهانی ۲۰۰۶ متحمل شد. دیوید هیلی قهرمان «ویندزور پارک» بود و تنها گل بازی را در دقیقه ۷۳ به ثمر رساند و شاگردان «سون گوران اریکسون» سرافکنده زمین را ترک کردند.

سه: انگلستان ۱ اتحاد جماهیر شوروی ۳
مرحله گروهی یورو ۱۹۸۸

انگلیس با شکست از هلند، در زمان دیدار با اتحاد جماهیر شوروی شانس خود را برای صعود به مرحله حذفی در یورو از دست داده بود. اما آنها حتی نتوانستند قبل از پرواز به خانه در آخرین بازی گروهی خود در فرانکفورت، غرور خود را حفظ کنند. مردان «بابی رابسون» با سه شکست متوالی راهی خانه شد.
چهار: انگلستان 0 جمهوری ایرلند ۱
مرحله گروهی یورو ۱۹۸۸

گل زودهنگام «ری هاتون» باعث شد تورنمنت خجالت آور ۸۸، بدترین شروع ممکن را براي انگلستان داشته باشد. به دیدار آخرین انگلیس پیش از این اشاره داشتم. بدترین آن و تحقیر کامل تیم بابی رابسون در ديدار دوم برابر قهرمان رقابت ها، هلند شكل گرفت. جايي‌كه ماركو فان باستن با هت تريك خود شكم شيرهاي انگلستان را دريد.

برد ايرلند در يورو ١٩٨٨، تورنمنتي فاجعه بار كه با ٣ شكست همراه بود
پنج: سوئد ۲ انگلیس ۱
مرحله گروهی یورو ۱۹۹۲
انگلیس برای راهیابی به مرحله حذفی به یک برد، یا حداقل یک تساوی پر گل نیاز داشت.
دیوید پلات زود برای سه شیرها گل زد اما تغییرات تاکتیکی سوئد و تعویض تامی اکستروم که به جای آندرس لیمپار وارد زمین شود، انگلیس را در نیمه دوم گیج کرد.
مانند یورو ۸۸، یورو ۹۲ با تیم گراهام تیلور بدتر از آن بود که بتوان در باره آن صحبت کرد. تصميمات غافلگيركننده گراهام تيلور پايان نداشت. انتخاب كارلتون پالمر، يكي از بدترين هافبك هاي تاريخ فوتبال انگلستان يا تعويض كاپيتان گاري لنيكر در همين ديدار، مصيبت بارتر از بود كه تصورش را داريد.

شش: انگلستان ٢ کرواسی ٣
مقدماتی یورو ٢٠٠٨

در شبی مرطوب و باراني در شمال لندن پرده دوران بدبختی استیو مک‌کلارن به عنوان سرمربی انگلیس پایین آمد و انگليس در يورو ٢٠٠٨ محروم شد.
شکست در کرواسی، روسیه و همچنین تساوی بدون گل در خانه مقدونیه به این معنا بود که مردان مک‌کلارن در خطر جدي قرار دارند. زمانی که استیو مک‌لارن چتر خود را در آن روز سرنوشت‌ساز در سال ٢٠٠٧ باز کرد، نمی‌دانست تنها این چتر و تصاوير نمايشگر تمام دوران سرمربیگری او در تيم ملی انگلیس خواهد بود و البته عنوان wally with brolly!
(شخصی که شخصیت، شوخ طبعی، و جذابیت ندارد) تا ابد با او خواهد ماند، مردي که فوتبال انگلیس را در دوران مربيگري خود به كشتن داد.

هفت: آلمان ۴ انگلیس ۱
جام جهانی ۲۰۱۰

انگلیس در بلومفونتین به طور کامل توسط آلمان له و په شد. اگرچه گل فرانک لمپارد پیش از ظهور تکنولوژی کنترل خط دروازه به غلط مردود اعلام شد.
دفاع درهم و برهم از سه شیرها به میروسلاو کلوزه اجازه داد تا آلمان را پیش بیاندازد. سپس لوکاس پودولسکی، توماس مولر و یک مسترکلاس از مسوت اوزیل، ژرمن های بهتر و برتر‌ را به مرحله یک چهارم نهایی رساند تا شاگردان فابیو کاپلو ایتالیایی با خروج زودهنگام دیگری روبرو شوند.

هشت: انگلیس ١ ایسلند ٢
یورو ٢٠١٦
با توجه به نتيجه، اين ديدار روی هاجسون و بازیکنانش می توانست در صدر فهرست قرار گیرد، شكست از كشوري با جمعيت ٣٢٣٠٠٠..
پیروزی شایسته ایسلند یک تورنمنت تلخ را برای هاجسون و تیم ضعیفش رقم زد که به هيچ وجهي نمايش خوبي عرضه نكرد.
به نظر می رسید که پنالتی زودهنگام وین رونی، انگلیس را برای بازی در مرحله یک چهارم نهایی مقابل فرانسه، میزبان بازي ها قرار خواهد داد، اما آنها پس از گل های راگنار سیگوردسون و کولباین سیگتورسون هیچ پاسخی براي ايسلندي ها نداشتند. اينك جشن كلاسيك دو طرفه بازيكنان و تماشاگران ايسلندي از لحظات زيبا و ديدني تاريخ فوتبال است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا