جام جهانی 2022؛ اولین جام جهانی با چالش‌ نوشیدن الکل برای تماشاچیان

جام جهانی 2022؛ اولین جام جهانی با چالش‌ نوشیدن الکل برای تماشاچیان

گزارش اخبار جام جهانی : مصرف نوشیدنی الکی در جایگاه تماشاچیان استادیوم‌های جام جهانی 2022 قطر مجاز نخواهد بود. برای ادامه مطلب با سایت اخبار جام جهانی همراه باشید.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، فروش آبجو الکلی تنها در برخی از مسابقات و در فضای خارجی استادیوم‌ها صورت خواهد گرفت.

جام جهانی سال جاری اولین جام جهانی در یک کشور مسلمان با کنترل شدید مصرف نوشیدنی‌های الکلی است.

جام جهانی فوتبال طرفداران علاقمند زیادی به نوشیدن آبجو در استادیوم‌ها دارد و برگزارکنندگان این تورنمنت نیز از سوی برندهای بزرگ این صنعت حمایت می‌شوند و این موضوع چالش بزرگی برای برگزارکنندگان و گردشگران فوتبالی این رقابت‌ها به شمار می‌آید.

یک منبع آگاه از برنامه‌های جام جهانی قطر به رویترز گفت: “این برنامه در حال نهایی شدن در استادیوم‌ها است”. وی افزود: “در بحث فعلی به هواداران اجازه داده می‌شود تا در حین ورود یا هنگام خروج از ورزشگاه آبجوی الکلی بنوشند اما این نوشیدنی در طول مسابقه یا داخل ورزشگاه فروخته یا مصرف نخواهد شد”.

رویترز با استناد به اسنادی که در تاریخ 12 خرداد (2 ژوئن) مشاهده کرده نوشت: این اولین نگرش به نحوه برنامه‌ریزی برگزارکنندگان این مسابقات برای رسیدگی به خواسته‌ای حدود 1.2 میلیون هوادار فوتبال است که بسیاری از آنها به نوشیدن بدون محدودیت آبجوی الکلی در روزهای بازی عادت دارند.

رابطه فوتبال و مشروبات الکلی از مدت‌ها پیش پیچیده بوده است. برزیل در آستانه جام جهانی 2014 مصرف الکل در استادیوم‌ها را با فشار بدنه حاکم در فیفا لغو کرد.

قطر در سال 2010 حق میزبانی بازی‌های جام جهانی سال جاری را به دست آورد و از همان زمان علامت سوال در باره مصرف نوشیدنی‌های الکلی در این رقابت‌ها شکل گرفت زیرا مصرف الکل در مکان‌های عمومی قطر غیرقانونی است.

با این حال هواداران فوتبال در جام جهانی نوامبر سال جاری می‌‌توانند در زمان‌های محدود و در بخش‌های خاص مانند منطقه اصلی هواداران فیفا در پارک “البیدا” دوحه در پایتخت قطر آبجو بخرند.

منبع آگاه گفت: “برخلاف مناطق قبلی هوادارن جام جهانی، آبجو در تمام طول روز سرو نمی شود بلکه در زمان‌های محدود سرو یا فروخته می‌شود”.

براساس اسناد رویت شده از سوی رویترز، نوشیدنی الکل لازم برای 15 تا 20 هزار هوادار فوتبال در گوشه‌ای از باشگاه گلف دوحه در چند کیلومتری استادیوم‌ها و منطقه اصلی هوادارن فیفا در دسترس خواهد بود.

سخنگوی کمیته عالی برگزاری و میراث قطر اعلام کرد که “در زمان مناسب” و با همراهی فیفا برنامه‌هایی را برای دسترسی به الکل در این تورنمنت 28 روزه اعلام خواهد کرد.

سخنگوی این کمیته گفت: “نوشیدنی الکل در حال حاضر در مناطق تعیین شده قطر مانند هتل‌ها و بارها در دسترس است و مصرف آن در سال 2022 تغییر نخواهد کرد”. وی افزود: “با هدف پذیرایی از گردشگران علاقمند به جام جهانی در سال 2022، نوشیدنی‌های الکلی در طول مسابقات در مناطق تعیین شده اضافی در دسترس خواهند بود”.

اگرچه وبسایت فیفا انواع نوشیدنی‌های الکلی در سوئیت‌های مهمان‌نوازی VIP استادیوم‌های جام جهانی را تبلیغ کرده است اما نوشیدنی‌های الکلی در رویدادهای آزمایشی دسامبر (دی) گذشته در استادیوم ها به فروش نرسید.

توریست‌‌ها و بازدیدکنندگان از انتقال الکل به قطر منع شده‌اند. حتی از فروشگاه‌ها معاف از حقوق گمرکی فرودگاه. آنها حتی اجازه خرید نوشیدنی الکلی از تنها فروشگاه مخصوص این اجناس در حومه دوحه را ندارند. جایی که ساکنان خارجی دارای مجوز می‌توانند برای مصرف خانگی خود خرید کنند.

گردشگران و بازدیدکنندگان قطر می‌توانند نوشیدنی الکلی را از هتل‌ها و کلوپ‌های دارای مجوز خریداری کنند. جایی که یک لیوان آبجو حدود 18 دلار هزینه در بردارد.

منبع آگاه به رویترز گفت: هنوز بر سر قیمت آبجو در منطقه اصلی هواداران فیفا و حومه ورزشگاه‌ها توافق نشده است.

قوانین مربوط به فروش نوشیدنی الکلی در استادیوم‌های فوتبال جهان متفاوت است. در انگلستان مشروبات الکلی در محوطه استادیوم فروخته می‌شود اما هواداران نمی‌توانند آن را در برابر زمین بازی بنوشند.

در فرانسه خرید و نوشیدن الکل در هیچ کجای ورزشگاه مجاز نیست.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا